Schantezox  

Arabiskt Fullblod

Stamhistorik - stolinjen

Här visas utvalda hästar ur Schantez's stolinje som har information registrerad i hästkatalogen som utmärker dem på ett eller annat sätt eller som har bild eller kuriosatext inlagd. Detta är hästar som Schantez stammar från i rakt nedstigande led.

Stolinjen sträcker sig 3 generationer bakåt från Schantez räknat.

mormorsmor
f.1898 †1918
Saqlawiyah Al-Abd-sto, uppfödd och ägd av Dhidan al-Awaji, sheik av Wuld Sulayman, Anazeh-beduinerna.

Stamhistorik - hingstlinjen

Här visas utvalda hästar ur Schantez's hingstlinje som har information registrerad i hästkatalogen som utmärker dem på ett eller annat sätt eller som har bild eller kuriosatext inlagd. Detta är hästar som Schantez stammar från i rakt nedstigande led.

Hingstlinjen sträcker sig 4 generationer bakåt från Schantez räknat.

far
f.1921
Antez var en av W. K. Kelloggs favorithästar.

I Cal Poly Pomona University Library Special Collections finns en liten anekdot om Antez upptecknad. 1926 ska Kellogg ha varit ute och ridit Antez när han ramlade av. Det bar sig inte bättre än att han fastnade med foten i stigbygeln. Antez stannade och stod stilla med Kellogg under sig tills hjälp kunde komma och undsätta Kellogg. Kellog uttryckte sedan dess att Antez hade räddat hans liv.
farfarsfar
f.1904
Importerad till USA 1906