Diebitsch
Shetlandsponny 
Diebitsch är en hingst som föddes 1/1 1942 i Tyskland och dog 1/1 1956. Han blev 14 år gammal.
Diebitsch föddes upp av Hagenbeck Zoo. Han har ägts av Otto Bengtsson.

- Ras: Shetlandsponny
- Registreringsnummer: SPR 2/42
- Kön: Hingst
- Färg: svartskäck
- Hingstlinje:
Jack, generation 7 (SHET) - Antal fulla led i katalogen: 2 generationer
- Fullblodsandel, 4 led: 0.00%
- Fullblodsandel, 8 led: 0.00%
- Fullblodsandel, hela stamtavlan: 0.00%
- Inavelskoefficient:0.879% (16 led)

Import/export
- Okänt år: Tyskland -> Sverige

Kuriosa
Diebitsch föddes på Hagenbecks Zoo i Hamburg. Han tränades i dressyrkonster, och under andra världskriget fick han följa med en ambulerande cirkus, Carl Hagenbeck’s Zoologischer Circus. Det var på det sättet Diebitsch så småningom hamnade i Sverige. På grund av ekonomiska bekymmer under slutet av det andra världskriget såldes en del av Hagenbecks djur här på auktion, och Diebitsch hamnade hos direktör Otto Bengtsson på Hakenäs, Stenungsund.
Diebitsch var godkänd för avel men visades endast en gång, nämligen 1955 i Rommehed, Borlänge. Där fick han silver efter Rossönäs Erik.
Exteriört var Diebitsch lite för luftig och hade lite för långt huvud för att betraktas som en toppshetland, men han förärvde sig väl och har gjort ett bestående avtryck i den svenska shetlandsponnyaveln.
Han avled på grund av kolik våren 1956.
Anlag
Anlag som är angivna eller beräknade på Diebitschs och hans familjs anlag och fenotyper, läs mer här.
(E)/aa/gg/(C)
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||